Stuttgart

Stuttgart zaskakujące miasto nad rzeką Neckar w Niemczech, którego historia sięga czasów rzymskich. Tu bowiem nad środkowym biegiem Neckaru przebywał najważniejszy i najistotniejszy wojskowy obóz warowny. Tutaj także, miało miejsce wydarzenie w 746 roku, które przeszło do historii jak „krwawa łaźnia w Cannstatt ” podczas, której zginął książę Alamenów (germańskiego związku plemiennego dokonującego najazdów na zachodnie prowincje cesarstwa rzymskiego). Almenowie buntujący się przeciw zwierzchności Franków zostali stłumieni przez syna Karola Młota – Karlomana. Po tym zdarzeniu Alemania przestała istnieć jako księstwo, a granica państwa Franków przesunęła się na południe w okolice środkowej Witembergii. W X wieku tereny Stutgarttu wchodziły w skład księstwa Szwabii, a następnie w 1488 roku w tereny Związku Szwabskiego, który przestał istnieć w roku 1533 w skutek konfliktów religijnych zwanych reformacją. Od 1806 roku Stuttgart był stolicą królestwa Witembergii. Po 1830 roku nastąpiło tu ożywienie życia gospodarczego. Rozwijało się rolnictwo, handel i rzemiosło. Dzięki pomyślnej koniunkturze udało się zredukować zadłużenie publiczne i zredukować podatki. 27 września 1841 roku król Wilhelm I obchodził hucznie swoje 60 urodziny, z których powodu dnia 28 września ulicami Stuttgartu przeszedł korowód liczący 10 390 uczestników, a całą uroczystość oglądało 200 000 widzów. Impet organizowanych uroczystości był wyrazem stabilności i jedności Witembergii, dzięki przemianom jakie zaszły za panowania króla Wilhelma I. W czasie II Wojny Światowej miasto zostało znacznie zniszczone wskutek bombardowań. Od roku 1946 Stuttgart był stolicą kraju związkowego Wirtembergia-Badenia, a następnie od 1952 – Badenia-Wirtembergia. Obecnie Stuttgart wciąż zwiększa swoje znaczenie na międzynarodowym rynku. Jest szóstym miastem co do wielkości w Niemczech i siedzibą ogromnych koncernów. Do największych z nich należy Bosch, Porsche, Daimler-Chrysler, IBM i HP.

Atrakcje i największe zabytki w Stuttgarcie‎ miałam okazję poznać w okresie od 28 grudnia 2019 do 3 stycznia 2020 roku. Spędziłam tu hucznego Sylwestra z pięknym pokazem fajerwerków i w bardzo miłym i pozytywnie zwariowanym towarzystwie znajomych. Początkowo Stuttgart nie powalił mnie na kolana. Tuż po przyjeździe, myślałam kolejne wielkie betonowe miasto. Jednak z dnia na dzień zwiedzając, poznając historię i ciekawe miejsca, miasto to zaczęło coraz bardziej zyskiwać w moich oczach, a ja sama zaczęłam coraz bardziej doceniać jego urok. Po odwiedzinach śmiało mogę Wam je polecić na wycieczkę i wypoczynek.

Co warto wiedzieć ?

Dojechać lub dolecieć do Stuttgartu jest łatwo. Istnieje wiele połączeń zarówno lotniczych jak i autokarowych. W przypadku tych drugich połączeń, gdy ruszamy z Polski podróż może być dość długa i zawierać przesiadki. Mi udało się tego uniknąć, gdyż mieszkam i pracuje na co dzień w Niemczech i do Stuttgartu nie mam do pokonania tak dużej odległości . Dlatego podróż minęła dość sprawnie i miło. W przypadku, gdy wybierzemy się samolotem z lotniska do centrum możemy dostać się w dość tani sposób za pomocą komunikacji miejskiej. Kursuje tu Stuttgart Airport Bus. Cena biletu w jedną stronę to ok 3 Euro. Dla porównania dojazd taksówką może kosztować nas od 15 do nawet ponad 20 Euro, w zależności od natężenia ruchu.

W Stuttgarcie występuje niemiecki z charakterystycznym dialektem dla tego regionu tzw. Schwäbisch , co czasem może utrudnić zrozumienie nawet osobą znającym język niemiecki jakiego uczą nas na kursach lub w szkołach. W przypadku nieznajomości języka Stuttgart to jedno z tych niemieckich metropolii, w których znajomość języka angielskiego wystarczy, by zdobyć nam potrzebne wiadomości.

Jeśli chodzi o noclegi to w Stuttgarcie jest cała masa hoteli, pensjonatów, apartamentów czy hosteli i jeden z drugim prześcigają się z ofertą, by przyciągnąć klientów. Przy wyborze jednak ze względu na rozległość miasta należy dobrze sprawdzić w jakim rejonie mieści się nasze miejsce noclegowe, gdyż w przypadku hotelu w odległych okręgach możemy tracić zbyt dużo czasu na komunikację.

Komunikacja miejska choć na pierwszy rzut oka dość skomplikowana ze względu na ilość i możliwości połączeń , to jest to, tylko początkowe złudzenia szybkie do przyswojenia i wykorzystania. Natomiast sama komunikacja jest bardzo dobrze zorganizowana i da się dzięki niej dojechać bez problemu do każdego miejsca. Wszystkie informacje na temat połączeń możemy uzyskać na stronie internetowej https://www.ssb-ag.de, a tu poniżej przykładowa mapa komunikacji miejskiej:

Dostęp do WiFi jest darmowy w hotelach, barach, sklepach i restauracjach oraz w centrum.

Płatności jak to zazwyczaj w wielkim mieście w większości sklepów, restauracji i tym podobnych, dokonacie kartą. Nie ma też problemu z znalezieniem bankomatu i wyborem gotówki.

Stuttgart i jego atrakcje

Stuttgart – serce miasta

Zwiedzanie zaczęłam zaraz po zakupie karty turystycznej StuttCard Plus dzięki, której mogłam wchodzić i korzystać z wszystkich Muzeów i korzystać w jej cenie z transportu publicznego. Kartę tą można zamówić przez internet lub zakupić tak jak ja na miejscu w Biurze Informacji Turystycznej mieszczącej się na przeciwko dworca kolejowego. Planując zwiedzanie należy pamiętać, że w poniedziałki wszystkie muzea w Stuttgarcie są zamknięte. Jako pierwszy etap wycieczki najlepiej obrać sobie spacer po Placu Pałacowym ( Schlossplaz ), to tętniące życiem serce miasta, ale jednocześnie jest to miejsce do odpoczynku, w odległości krótkiego spaceru od wielu atrakcji miasta. Jest to miejsce zarówno do świętowania, jak i relaksu. Koncerty na świeżym powietrzu odbywają się tutaj w regularnych odstępach czasu na tle Nowego Pałacu. Na początku sierpnia Letni Festiwal w Stuttgarcie przekształca Schlossplaz w wesoło oświetloną, elegancką promenadę. Natomiast w okresie Sylwestra organizowane są tu koncerty i pokaz fajerwerków. Pierwotnie Schlossplaz służył jako poligon wojskowy i plac defiladowy. Dopiero od 1746 roku w połowie XIX wieku stał się parkiem, z którego mogli korzystać także mieszczanie. Pośrodku Schlossplaz góruje Kolumna Jubileuszowa, zwieńczona Condordią, boginią harmonii. Za nią stoi Nowy Pałac, którego architektura, dzięki długiemu okresowi budowy od 1746 do 1807 roku, stanowi mieszankę baroku, klasycyzmu, rokoka i imperium. Aż do drugiej połowy XIX wieku Nowy Pałac był królewską rezydencją królów Wirtembergii. Dziś w pałacu znajdują się ministerstwa rządu kraju związkowego Badenia-Wirtembergia i państwowe pokoje recepcyjne. Stary Pałac był pierwotnie siedzibą pierwszych hrabiów i książąt Wirtembergii. Obecnie mieści się w nim Państwowe Muzeum Wirtembergii. Każdego roku wewnętrzny dziedziniec jest miejscem oficjalnego otwarcia Stuttgart Wine Village i Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Nieopodal znajduje się Muzeum Sztuki (Kunstmuzeum), szklany sześcian o wysokości 27 metrów, który przyciąga wzrok szczególnie w nocy, kiedy betonowy rdzeń wnętrza rozpala się, promieniując światłem na Schlossplaz . Kolekcja muzeum obejmuje wybrane dzieła sztuki od XIX wieku do współczesności. Ponadto prezentowane są specjalne tematyczne lub monograficzne pokazy. Inwentarz zawiera najważniejszą kolekcję dzieł artysty Otto Dixa.

Po przekątnej naprzeciwko znajduje się galeria Kunstgebäude, której kopuła zwieńczona jest złotym jeleniem, w którym regularnie organizuje się wystawy sztuki współczesnej. Pierwotny budynek został zniszczony podczas II wojny światowej i przebudowany zgodnie z planami przez architekta Paula Bonatza, który zaprojektował także główny dworzec kolejowy. Pomiędzy Kunstgebäude i Nowym Pałacem znajdują się Ogrody Pałacu Górnego. Tutaj rzuca się w oczy ponura konstrukcja ze stalową szkieletową ramą: Landtag, siedziba parlamentu Badenii-Wirtembergii. Zbudowany w latach 50. XX wieku został celowo zaprojektowany w stylu, który nie umniejsza klasycznej architektury Opery i Teatru Państwowego.

Rzut beretem od powyższych atrakcji mieści się Staatsgalerie Stuttgart. Galeria została otwarta 9 marca 1984 roku i wystawione są w niej arcydzieła począwszy od XIV wieku po sztukę współczesną. Znajdziemy tu prace Rembrandta, Pabla Picassa po Oskara Schlemmera, Joana Miró i Josepha Beuysa.

Jeżeli wolisz zakupy niż kulturę, to prawdziwym rajem będzie dla Ciebie spacer po ulicy handlowej o długość 1,2 km – Königstraße, , która znajduje się tuż obok Schlossplaz , a także Königsbau, najstarszego pasażu handlowego w Stuttgarcie.

Stuttgart kolebka motoryzacji

Stuttgart uważany jest za „kolebką motoryzacji”. To właśnie tu miało miejsce powstanie pierwszego samochodu benzynowego. Dokonali tego Gottlieb Daimler i Carl Benz. W roku 1885 Benz zaprezentował trzykołowy pojazd z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem, który rozwijał prędkość 16 km/h. Projekt swój opatentował w roku 1886. Daimler w tym czasie otrzymał pozwolenie na użytkowanie zmotoryzowanego powozu i w czterokołowym pojeździe zamontował swoją jednocylindrową jednostkę. Dzięki tym dwóm inżynierom motoryzacja awansowała na nowy poziom. Obaj nie poprzestali jednak na tych dokonaniach i 2 lata później powrócili z kolejnymi pomysłami. Ich innowacyjność utorowała drogę do nowego świata mobilności i pozwoliła na dalszy rozwój motoryzacji. Dziś 125-letnią spuściznę tych pionierów motoryzacji możemy znaleźć w Mercedes – Benz Muzeum we wschodniej części Stuttgartu. Muzeum otwarto 19 maja 2006 roku. Budynek muzeum ma wysokość 47,5 m, składa się z 9 kondygnacji i 16,500 m² powierzchni. Znajduje się w nim także restauracja, sklep z pamiątkami i centrum sprzedaży. W muzeum znajduje się 1500 eksponatów, z czego 160 z nich poświęcone jest 125-letniej historii marki. Znajdziemy tu między innymi egzemplarze takie jak Mercedes-Benz 600 używany przez królową Elżbietę II, Mercedes-Benz 770 z 1935 roku kupiony przez cesarza Japonii Hirohito, czy Mercedes-Benz W460 z 1979 roku używany przez papieża Jana Pawła II. Spacer po muzeum to niesamowita podróż po historii motoryzacji marki. Cena biletu to 10 Euro, a dojechać można tu S-Bhan 1 Neckerpark oraz autobusem numer 45 lub 46.

W Stuttgarcie oprócz Mercedes – Benz Muzeum znajdziemy również Porsche Muzeum. Otwarto je 31 stycznia 2009 roku. Budynek muzeum to 25 800 m² powierzchni i składa się z 4 pięter. W jego skład wchodzi kawiarnia, sklep muzealny, warsztat oraz archiwum firmy. Całkowita ilość eksponatów muzealnych to ponad 400 pojazdów. Dla wszystkich turystów udostępnione jest muzeum, w którym przedstawione są prawie wszystkie modele Porsche, jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane. W skład nich wchodzą legendarne samochody wyścigowe, eleganckie serie produkcyjne, a także niezwykłe prototypy. Wystawa muzeum to zjawiskowe przedstawienie od początków historii marki po współczesność. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce będąc w Stuttgarcie. Cena biletu jest taka sama jak w przypadku Muzeum Mercedesa, a dojechać można tu S-Bhan 6 lub autobusem numer 60.

Wino i Stuttgart

Stuttgart to miasto słynące również z produkcji wina. Grzechem byłoby nie spróbowanie Rieslinga, Kernera, czy Müller – Thurgau. W celu zapoznania się z historią wina najlepiej udać się do tutejszego Museum of Viniceculture, gdzie odkryjmy wystawę dokumentującą 2000 lat historii uprawy winorośli. Degustacji lub zakupu możemy natomiast dokonać w sąsiadującej Vinothek. Pod koniec lata w Stuttgarcie odbywa się festiwal wina, gdzie nie tylko można skosztować tutejszych rodzajów trunków, ale także spróbować miejscowej kuchni.

Panorama miasta

Aby zobaczyć fantastyczną panoramę miasta wystarczy się udać do jednego z poniższych miejsc. Pierwszym z nich i chyba najbardziej zaskakującym jest widok z Fernsehturm w Stuttgarcie. Pierwszej betonowej wieży telewizyjną na świecie. Za jej budowę odpowiedzialny był znany inżynier budowlany i budowniczy mostów profesor Fritz Leonhardt. Zamiast po prostu stworzyć funkcjonalny metalowy maszt telewizyjny, wpadł na pomysł, by wykorzystać wieżę jako atrakcję turystyczną z restauracją i platformą widokową. Wieża ma wysokość 217 metrów i otworzono ją w 1956 roku. Punkt widokowy oferuje przecudny widok aż o Schwarzwald. Cena biletu kosztuje 9 Euro, a dojechać tu można U-Bhan 7/8/15 lub autobusem numer 70.

Drugim miejscem z wspaniałymi widokami na miasto jest wieża parku Killesberg. Park obejmuje 50 hektarów i posiada nawet własny pociąg. Odwiedzany szczególnie w sezonie letnim ze względu na mieszczący się w nim basen, mini Zoo, kawiarnie oraz place zabaw dla dzieci. Dojechać tu można U-Bhan 5 lub autobusem numer 44. Bardzo dobry teren do wypoczynku i długich spacerów.

Piękne widoki z góry na miasto można również podziwiać na Eugeneplatz, gdzie stoi pomnik Galilei, która spogląda na miasto w dolinie poniżej lub z jednego z najpiękniejszych punktów widokowych Burial Chapel.

Schweinemuseum

Muzeum Schweine w Stuttgarcie, czyli Muzeum Świni, jest dość śmieszne i dziwne muzeum znajdującym się w starej rzeźni. W 29 pokojach tematycznymi i mieści się ponad 50 000 różnych artefaktów świni, różnego kształtu, koloru i typu. Znajduje się tu również restauracja z tarasem i ogródkiem piwnym, gdzie można zasmakować przysmaków wieprzowych i napić się piwa. Największym i zarazem najśmieszniejszym zaskoczeniem był dla mnie pokój w formie kalendarza urodzinowego, gdzie można było dosłownie zobaczyć jaką jest się świnią. Brzmi zabawnie, prawda? Miejsce choć osobliwe, to mega zabawne.

Stuttgart i schody

Ciekawym faktem jest to, iż Stuttgart jest miastem schodów. Miasto ma ponad 400 kompletów schodów zewnętrznych. Pokonanie wszystkich z nich, to około 20 kilometrów drogi.

Jak sami widzicie Stuttgart to zaskakujące miasto, pełne atrakcji i ciekawych miejsc. Mi najbardziej do gustu przypadły powyższe atrakcje, choć muszę przyznać, że jest tu ich zdecydowanie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *