Książ

Wizyta w tym miejscu była tak nieplanowana, że ciężko w to uwierzyć, tutaj podziękowania dla Ani, która znając mnie i moje wybryki na trasach wysłała mnie na wycieczkę. Jakoś tak wyszło, że nie o to miejsce jej chodziło, o czym dowiedziałam się już po powrocie, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, bo wspominam to zawsze z wielkim uśmiechem po latach. Warto od czasu do czasu zdać się na los wygooglować coś i pojechać w nieznane.

Do Książa wybrałam się autem chociaż nawigacja na końcu wprowadziła mnie dosłownie w las do bramy. Szkoda tylko, że nie od tej do, której miałam dojechać. W Książu spędziłam 2 dni i jest to wystarczający czas na zwiedzenie tego miejsca. Hotel znajduje się przy zamku, więc żeby nie musieć daleko ganiać, zostałam tam na miejscu, wcześniej go rezerwując. Jest tu mega wygodnie i co najważniejsze blisko dzięki czemu można rozkoszować się od samego rana do wieczora czarodziejskim widokiem. Auto można spokojnie zostawić na specjalnie wytyczonym parkingu.

Książ leży w Wałbrzychu, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Mieści się na Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek w Książu jest trzecim, co do wielkości zamkiem w Polsce, zaraz po zamku w Malborku i Zamku Królewskim w Krakowie. Widziałam również dwa go poprzedzające pod względem wielkości i uważam, że Zamek w Książu jest o wiele piękniejszy. Został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Zamek można zwiedzać przez cały rok. Po zwiedzeniu wnętrz wychodzi się na przepiękne tarasy, których jest, aż 14.

Niedaleko Zamku można wybrać się na spacer do Palmiarni, powstała ona z inicjatywy przedstawiciela rodu Hochbergów – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy. Budowa jest datowana na lata 1908-1911. Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, można zobaczyć, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo – warzywny i obszar pod uprawę krzewów.

Warto również wybrać się na spacer do tarasu widokowego, gdzie rozpościera się przepiękny widok na całą budowlę i tylko stamtąd można tak naprawdę zobaczyć jej ogrom i niepowtarzalny urok.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *