Praga jedna z najładniejszych stolic Europy

 

Praga jest uważna za jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. Położona jest w północno-zachodniej części Czech nad rzeką Wełtawą.  Według archeologów pierwsi osadnicy  pojawili się na tym terenie w IV w p.n.e.  Następnymi osadnikami były plemiona celtyckie , a w IV w. n.e.  na terenach tych pojawili się pierwsi Słowianie. Około roku 870 na terenie Hardczan wzniesiono Zamek Praski, z którym wiąże się ciekawa legenda o księżniczce czeskiej Libuszy, która dzięki darowi jasnowidzenia sama wybrała to miejsce na stolicę państwa i siedzibę królów praskich. Od 973 roku Praga była siedzibą pierwszego biskupstwa. Lata świetności Pragi natomiast przypadają na czasy panowania czeskiego króla i zwierzchnika Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Karola IV, który założył tu pierwszy w środkowej Europie uniwersytet – Carolinum, a Praga po założeniu Nowego Miasta w 1348 r. stała się największym miastem Europy na północ od Alp, co uczyniło ją reprezentatywną stolicą cesarstwa i siedzibą dworu cesarskiego. Kolejny raz czasy swojej świetności Praga przeżywała za panowania Rudolfa II z dynastii Habsburgów. Dzięki temu władcy do miasta w XVII wieku ściągnęło wiele arystokratycznych rodzin, a samo miasto stało się głównym ośrodkiem życia politycznego, społecznego i kulturowego Europy Środkowej.  W 1784 roku w wyniku połączenia ze sobą oddzielnie funkcjonujących terytoriów, a mianowicie: Starego Miasta, Nowego Miasta, Jozefova, Małej Starny i Hardczan, scalona została ówczesna Praga. W zasadzie, aż do połowy XIX wieku i znanej powszechnie Wiosny Ludów, Praga była tak naprawdę pod wpływami niemieckimi. Dopiero Zjazd Słowiański uczynił z niej na powrót typowo słowiańskie miasto. Po I Wojnie Światowej w 1918 roku Pragę ustanowiono stolicą  nowo powstałej Czechosłowacji. W okresie II Wojny Światowej była stolicą Protektoratu Czech i Moraw. Następnie w 1945 roku między 6 a 11 maja w wyniku operacji praskiej została wyzwolona przez Armię Czerwoną. Po roku 1948 miasto było uzależnione od ZSRR. W 1968 miało tu miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie historyczne, a mianowicie praska wiosna. W roku 1993 doszło do rozpadu Czechosłowacji, a Praga została stolicą Czech. Dziś miasto cieszy się swoją suwerennością i jest jednym z głównych punktów przemysłowych, usługowych, handlowych, akademickich, kulturowych i turystycznych o charakterze międzynarodowym, a ludzie z całego świata o każdej porze roku przybywają tu, by zobaczyć i podziwiać go na własne oczy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto ją odwiedzić? Co takiego magicznego i pięknego kryje Praga? Jakie atrakcje niesie ze sobą? Czytaj dalej!

Co warto wiedzieć?

Ilość odwiedzających Pragę cały czas rośnie dzięki coraz to większej liczbie połączeń lotniczych. Dzięki tanim liniom lotniczym szczególnie tym mieszczącym się w Europie bilet do Pragi możemy zakupić nie przekraczając kwoty 40 Euro. Jeśli jesteśmy turystami z Polski i na przykład nie lubimy latać dostaniemy się tu również za nieduże pieniądze Flixbusem, czy pociągiem.  Najtaniej będzie to oczywiście kosztować ludzi mieszkających na południu Polski.  Podróż Flixbusem z miast spoza Polski może być długa, uciążliwa i często droższa niż lot, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór środka transportu.

Jeśli chodzi o noclegi to najlepszym sposobem zaoszczędzenia pieniędzy jest zamówienie ich z dużym wyprzedzeniem, gdyż Praga pod tym względem nie należy do najtańszych i jest bardzo obleganym przez turystów miastem w każdej porze roku. W wielu przewodnikach będziecie mogli przeczytać, iż lepiej wybrać hotele lub kwatery mieszczące się na obrzeżach miasta, gdyż są zdecydowanie tańsze. Ja jednak z autopsji mogę wam doradzić, że wcale nie trzeba wybierać bardzo oddalonych od centrum hoteli, hosteli, czy kwater i ze względu na oszczędność czasu lepiej wybrać pokój w hostelu w centrum miasta w przypadku, gdy jedziemy w pojedynkę lub apartament w przypadku, gdy wybieramy się z rodziną lub przyjaciółmi w większym gronie. Dobrym sposobem, by zaoszczędzić kolejne pieniądze jest skorzystanie ze zniżek jakie oferuje booking.com. Można je znaleźć na grupach turystycznych, na facebooku lub uzyskać od znajomych ( jakby ktoś chciał to również posiadamy taki link zniżkowy i z chęcią podeślemy mailowo). 

W Pradze obowiązuje język czeski, jednak nie bój się w wielu miejscach będziesz w stanie skomunikować się w języku angielskim. Starsi ludzie rozmawiają również po rosyjsku i czasem po niemiecku. Jeśli jesteś tak jak ja z Polski, bez problemu powinieneś zrozumieć południowych sąsiadów, gdyż język czeski jest ściśle związany z polskim i słowackim, a Czesi, Polacy i Słowacy mogą na ogół i najczęściej rozumieją się nawzajem.

Najlepszym okresem na zwiedzanie jest maj lub wrzesień ze względu na pogodę. W tym okresie nie jest ani za zimno, ani za ciepło. Praga leży w strefie klimatu kontynentalnego z upalnymi latami i mroźnymi zimami. Ze względu na atrakcje warto również tu wybrać się w okresie Sylwestrowym., czy w Walentynki.

Jeśli chodzi o zwiedzanie i komunikację miejską to najlepszym i najbardziej oszczędnym sposobem będzie zakupienie karty turystycznej, która w przypadku Pragi ma bardzo bogatą ofertę i jest mega korzystna. Oto link gdzie znajdziecie na ten temat więcej informacji https://www.praguecard.com/.

Darmowy dostęp do internetu jak w przypadku innych wielkich miast znajdziecie w hotelach, restauracjach i niektórych urzędach miejskich.

Jeśli pominiemy ceny zakwaterowania, ceny w restauracjach w centrum miasta i ceny atrakcji turystycznych, to Praga na tle miast europejskich jest stosunkowo tanim miastem. Jednak w przypadku zakupu dóbr luksusowych, elektronicznych, markowych perfum, czy odzieży wybitnych projektantów zapłacimy, tu zdecydowanie więcej niż gdziekolwiek indziej. Tradycyjnie najdrożej jest w okolicach największych atrakcji turystycznych, czyli w dzielnicach takich jak Stare Miasto, Mala Strana, czy Hradczany. Wybierając się do restauracji lub robiąc zakupy wystarczy oddalić‡ się™ o kilka stacji metra od centrum, a ceny zmaleją co najmniej o kilkanaście procent.

Walutą w Pradze jest Korona Czeska jak  i w reszcie Republiki Czeskiej. W wielu miejscach jednak będziemy mieli możliwość zapłacenia w Euro.

Płatności kartą są bezpieczne, ale mogą okazać się kosztowne, gdy zezwolimy bankomatowi lub operatorowi karty na konwersję. 

Powody i atrakcje, dla których warto odwiedzić Pragę:

Dzięki temu, że podczas wojen światowych Praga nie została zniszczona, można na żywo, namacalnie wręcz podziwiać 1000 lat architektury na kilku kilometrach. Przenieść się w czasie wskrzeszając ducha minionych wieków. Spacerując wczuć się w epokę królów, rycerzy, alchemików, rzemieślników i kupców. Praga bowiem to miasto pełne mostów, zamków, kościołów, katedr i uczelni, uliczek z pięknymi kamieniczkami, ale nie tylko. Znajdziemy tu też wiele magicznie zielonych miejsc, a między innymi:  królewskie ogrody z oranżeriami, parki w regularnym stylu francuskim lub romantycznym angielskim, parki miejskie, ogrody szlacheckie z pawiami i kolorowymi rybkami, czy punkty widokowe na praskich wzgórzach. Te wszystkie urokliwe miejsca nadają miastu niezrównany romantyczny akcent sprawiając, że pary z całego świat przybywają tu, by przechadzać się w czarujących uliczkach, przejechać się dorożką albo zabytkowym autem lub wyznać sobie miłość na moście Karola. Dodatkowym atutem miasta są jego mieszkańcy. To  oni podtrzymują ducha miasta. Matka miast o stu wieżach zawsze inspirowała! To tu wiele sław tworzyło lub czerpało swoje inspiracje. Mozart napisał tutaj i wystawił Don Giovanniego, tworzyli tu także Franz Kafka i Václav Havel, a kompozytor Antonín Dvořáka nazwał IX Symfonie jedno z swoich najbardziej znanych dzieł tytułem Z nowego świata.

Pierwszym miejscem godnym zobaczenia i zarazem punktem startowym wielu planów zwiedzania miasta jest Staromiejski Rynek. Zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych w Europie. W 1992 roku, wpisano go na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na jego środku od roku 1915 stoi pomnik Jana Husa, spalonego na stosie 500 lat wcześniej twórcy Husytycyzmu. Jednak to nie on jest główną atrakcją rynku. Rzesza turystów przychodzi tu, by zobaczyć ratusz, który  wybudowano w 1338 r. jako siedzibę magistratu Starego Miasta. Gotycką najstarszą część kompleksu stanowią wspaniała wieża z kaplicą z wykuszem i unikatowy zegar astronomiczny Orloj, na którym o każdej pełnej godzinie pojawiają się figurki reprezentujące śmierć, chciwość, próżność, 12 apostołów oraz Turka, a turyści  zbierają się pod nim tłumami, aby oglądać ten mistyczny spektakl. Wschodnie neogotyckie skrzydło ratusza zniszczone podczas Powstania Praskiego 8 maja 1945 r. nigdy nie zostało odbudowane. Zwiedzającym udostępnione są zabytkowe wnętrza, wieża i podziemia.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest zachwycający swą potęgą  i urodą usytuowany na szczycie wielkiego wzgórza Zamek Praski. Jeden z największych kompleksów zamkowych Europy składa się z zabytkowych pałaców, budowli sakralnych, rozległych ogrodów i porywających zakątków. Zamek Praski nie należy jednak do zwykłych. Jego unikatowość polega na tym, iż jego części wybudowano w różnych stylach. Centralne wejście do Zamku Praskiego rozciąga się z rynku na Hradczanach. Z pierwszego dziedzińca należy przejść przez Bramę Macieja na drugi dziedziniec, gdzie znajduje się cudowna barokowa fontanna. Stamtąd można się udać na trzeci dziedziniec, a zarazem centrum kompleksu zamkowego, z katedrą św. Wita i Bazyliką św. Jerzego. Warto wejść na taras prawie stumetrowej  Wielkiej Wieży katedry, skąd rozciąga się oszałamiająca swym pięknem panorama miasta. Ta majestatyczna budowla od ponad tysiąca lat jest symbolem czeskiej państwowości i stanowi siedzibę prezydenta Republiki Czeskiej. W sąsiedztwie Katedry św. Wita mieści się Wieża Prochowa. Pełniła ona rozmaite role, m.in. była pracownią alchemików, obecnie znajduje się w niej muzeum. Prezentowane są tam zbiory związane z ludwisarzem i rusznikarzem Tomasem Jarosem oraz z alchemikami.

Idąc dalej możemy odpocząć w ogrodach zamkowych lub udać się na spacer jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów w stolicy Czech, łączącym Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Wzniesiono go w 1357 roku na zlecenie  króla Karola IV, w miejscu zniszczonego przez powódź Mostu Judyty pochodzącego z XII wieku. Most Karola wzniesiony jest w stylu gotyckim i ma długość 516 metrów oraz szerokość 10 metrów, a kluczowym składnikiem wykorzystanym do jego budowy był piaskowiec pozyskany z zachodnich obszarów dzisiejszych Czech.  W XVII wieku most ozdobiło 30 rzeźb przedstawiających świętych wzniesionych w stylu barokowym. Do najbardziej sławnych z nich należy rzeźba Nepomucena, z którą wiąże się bardzo ciekawa legenda, według której każdy kto dotknie świętego wróci do tego miejsca. Całość mostu dopełniają dwie wierze wybudowane po obu jego stronach. Zarówno w dzień jak i w nocy most tętni życiem. Wiele zakochanych par wybiera się tu na romantyczny spacer przy zachodzie słońca lub jako miejsce wyznania miłości.

Na Rynku Staromiejskim znajduje się biały, pokryty stiukami barokowy kościół św. Mikołaja. Świątynie wybudowano go w latach 1732 – 1735. Kościół powszechnie uznawany za jedną z najciekawszych praskich budowli barokowych.. Jej projektantem był Kilian Ignacy Dientzenhofer.

Obowiązkowym również do odwiedzenia miejscem jest Wyszehrad leżący nad prawym brzegiem Wełtawy.  Odnajdziemy tu kolejną siedzibę władców czeskich. Do zamku dojść można przekraczając jedną z trzech bram: Bramę Tabor, Bramę Leopolda lub Bramę Spicką. Sama nazwa Wyszehrad oznacza „wysoki zamek/gród”. W mury Pragi Zamek Wyszehradzki włączył Karol IV Luksemburski. Zamek otoczony jest bogatym w posągi z piaskowca, Parkiem Wyszehradzkim i graniczy z cmentarzem, na którym spoczął m.in. Vaclav Havel, prezydent Czech. Na wzgórzu znajdują się jeszcze dwa najstarsze obiekty Wyszehradu – rotunda św. Marcina oraz kościół św. Piotra i Pawła.  Dla mnie jednak najlepszą z atrakcji był wspaniały 3,5 godzinny rejs po Wełtawie i podziwianie tych wszystkich pięknych widoków i budowli o magicznej architekturze ze statku, gdzie można było wypić kawę lub zjeść coś regionalnego i oddać się tej chwili.  Rejs w okresie wiosenno – letnim i zimowym zachwyca swą odmiennością, tak samo jak Praga swoją zmiennością podczas, gdy odwiedzimy ją o innej porze roku. Poniżej dla porównania zdjęcia zrobione zimą w okresie przedsylwestrowym.

O stolicy Czech i jej dziedzictwie zabytkowym można by pisać bez końca. Ja jednak chciałam podzielić się z Wami tymi ,które mnie zaciekawiły i zrobiły na mnie największe wrażenie. W Pradze byłam nie raz i nie raz tu wrócę. Mam tam wiele swoich ulubionych miejsc. W przyszłości wybiorę się pewnie z moim nowym aparatem tam na jakąś foto wyprawę, a Wam polecam odwiedzić ją w szczególności w okresie majówkowym. Naprawdę warto!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *