Ruiny w Tworkowie

Ruiny w Tworkowie

Do ruin zamku w Tworkowie wybrałam się w czasie, kiedy można było zobaczyć stan przed rozpoczęciem prac renowacyjnych zamku. Obecnie ruiny są odnawiane i prezentują się co raz lepiej. Mam nadzieję, że znajdę jeszcze czas we wiosnę lub latem, by zawitać tu ponownie i uwiecznić odnowione ruiny na zdjęciach.

Ruiny zamku usytuowane są w północno-zachodniej części Tworkowa. Jest to dawna siedziba Reiswitzów .W roku 1860 nowym właścicielem zamku został hrabia von Saurma-Jeltsch. Postanowił on przebudować zamek, mimo, iż w 1830 roku obiekt był gruntownie odnowiony.  Przebudowę zamku, która trwała dwa lata powierzono Carlowi Heydenreichowi. Kres świetności zamku wybuchł w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 roku. Ogień strawił cały budynek łącznie z wieżą zegarową.  Stwierdzono, że przyczyna ognia była nieznana, istnieją jednak przypuszczenia o celowym podpaleniu zamku w celu uzyskania odszkodowania.

Spacer po pozostałościach zamku jest bardzo przyjemny i warto się udać tu na krótką wycieczkę. Często takie miejsca są zapominane, a szkoda.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *