Kassel i romantyczne ruiny na wzgórzu

 

Kassel to przepiękne miasto na prawach powiatu położone 70 km od geograficznego środka Niemiec. Należy ono do kraju związkowego Hesja. Położone jest nad rzeką Fuldą. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Hesji, zaraz po Frankfurcie nad Menem i Wiesbaden. Zamieszkuje  tu ponad 200 tysięcy osób. Miasto to jest ważnym ośrodkiem przemysłowy, głównie przemysłu maszynowego, jak również kluczowym węzłem kolejowy na trasie Kassel-Wilhelmshöhe i Kassel-Oberzwehren. Kassel to jedne z tych miast, gdzie współczesna kultura łączy się z starymi, dobrze znanymi zabytkami. W czasach przed pandemią miasto czerpało wielkie zyski z turystyki. Hotele, restauracje i knajpki są tu na każdym kroku. Pewnie z tego powodu widoczne są tu też tak silne protesty i obecne zamieszki.

Ze swojej strony dodam, iż w Kassel byłam ostatnio 20.03.2021 i jak się domyślacie trafiłam na protestujących przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w walce z koronawirusem. Chwała Panu za to, iż nie był to pierwszy z moich pobytów tutaj, gdyż pewnie trudniej byłoby mi ominąć policję i tłum. Przez to niestety nie udało mi się zrobić zdjęć wszystkich ciekawych miejsc, które sobie założyłam odwiedzić.  Z tego powodu w poniższym poście wykorzystam więc zdjęcia z obecnego jaki i wcześniejszych wypadów, abyście mogli choć trochę wizualnie zobaczyć piękno tego miasta. Dodatkowo chciałabym pozdrowić Maxa i Rene mam nadzieje, że jak to obecnie trwające szaleństwo się skończy, to spotkamy się jeszcze, chociażby na przysłowiową kawę. 

Krótko o historii

Pierwsze wzmianki o Kassel pochodzą z 913 roku. W latach 1140 – 1148 wzniesiono tu  klasztor Ahnaberg, w którym w 1371 została pochowana królowa Polski Adelajda Heska, żona Kazimierza III Wielkiego. Prawa miejskie natomiast zostały przyznane w 1189 roku. Rozwój miasta przypada na okres od XIII wieku. W roku 1277 pierwszy landgraf heski Henryk I wybudował tu swoją siedzibę i uczynił Kassel stolicą Hesji. Miasto leżało na szlaku znad dolnego Renu w kierunku Bałtyku i Niziny Północnoniemieckiej. W 1650 roku w Kassel urodziła się królowa Danii i Norwegii Karolina Amelia Heska. Istotny wpływ na rozwój miały napływy pod koniec XVII wieku francuskich ewangelików reformowanych zwanych potocznie hugenotami, a wraz z nimi Denisa Papina. Był on francuskim wynalazcą, który w 1696 roku dostał pracę u landgrafa Hessen-Kassel i pracował nad technicznymi wymaganiami dla nauk wodnych w Begpark Wilhemshöhe w Kassel.  Na początku XX wieku wybudowano fontannę upamiętniającą jego postać. W okresie wojny siedmioletniej miasto przeszło pod władanie francuskie. Po pokoju w Tylży w 1807 roku i utworzeniu przez Napoleona Bonaparte Królestwa Westfalii miasto stało się jego stolicą, a brat Napoleona król Hieronim Bonaparte nadał tu konstytucję królestwa. W 1817 roku urodziła się tu późniejsza królowa Danii Luiza Hessen-Kassel. Następnie w roku 1866 Kassel stało się stolicą pruskiej prowincji Kassel Nassau, a następnie prowincja weszła w skład Cesarstwa Niemieckiego. W drugiej połowie XIX wieku miasto przeżyło szybki rozwój przemysłu.  W okresie II wojny światowej siły lotnicze Wielkiej Brytanii dokonały nalotu w nocy z 22 na 23 października 1943 roku, w wyniku czego śródmieście miasta zostało niemal całkowicie zniszczone. Zginęło wówczas  5600 jego mieszkańców. W roku 1945 wojska niemieckie zostały zwyciężone tu przez wojska amerykańskie. W roku 1988 zmarł tutaj nasz polski skrzypek Henryk Szeryng.

Kassel i jego atrakcje

Bergpark Wilhelmshöhe 

Moją ostatnią wycieczkę zaczęłam właśnie od Bergpark Wilhelmshöhe. Jest to liczący 560 hektarów powierzchni i zarazem największy w Europie krajobrazowy park górski. W 2013 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Jest to jedna z tych atrakcji miasta, której nie można przegapić. Monumentalny zielony obszar otacza  Pałac Wilhelmshöhe, który powstał w 1696 roku z inicjatywy Karola I Heskiego. Możemy tu napotkać rozbudowany system strumieni, kaskad i fontann, wraz z Fontaną Herkulesa, który powstał w 1701 roku, na podstawie projektu włoskiego architekta Givanniego Francesco Guerniero. Pod koniec XVII wieku przed zamkiem Wilhelmshöhe znajdował się francuski ogród formalny. W ciągu następnych 150 lat został on przerobiony w stylu angielskim i ozdobiony pomysłowymi pomnikami zgodnie z romantycznymi ideałami.

Zwiedzanie tego zjawiskowego obiektu może potrwać i cały dzień. Ja osobiście byłam w niebo wzięta za równo podczas pierwszych jak i każdych kolejnych jego odwiedzinach. Muszę się przyznać, iż w tym miejscu dopisuje mi zazwyczaj magicznie piękna i słoneczna pogoda. Znajdziemy tu wiele dodatkowych atrakcji takich jak ruiny zamku rycerskiego Löwenburg, który w dalszej części posta postaram się też dokładniej zaprezentować. Park w perspektywie czasów przed zbliżającym się ścisłym kwietniowym locdownem, był dla mnie jedna z lepszych opcji na aktywne i miłe spędzenie tu czasu. 

Schloss Wilhelmshöhe

Początkowo w tym miejscu znajdował się funkcjonujący od XII wieku klasztor augustianów. W XVI wieku przeszedł on spod władzy kościelnej pod władzę świecką pełniąc funkcję domu myśliwskiego. Pałac jak już wcześniej wspominałam zbudowano w 1696 z inicjatywy Karola I Heskiego. Następnie zastąpiono go istniejącym do dziś obiektem. Widowiskowy pałac zbudowany został w latach 1786 -1798. Tą klasycystyczną budowle wzniesiono dla landgrafa Wilhelma IX. W latach 1888 -1915 był on miejscem letniego odpoczynku cesarza Niemiec Wilhelma II. W okresie II Wojny Światowej budynek ten uległ poważnym zniszczeniom w wyniku nalotów wojsk alianckich. Jego odbudowa przypadła na lata 60-te i 70-te XIX wieku. Kolejno na początku XX wieku obiekt został całkowicie zrekonstruowany. Obecnie znajduje się tutaj ogromna kolekcja antyków i jedno z moich ulubionych miejsc ze względu na moje zainteresowania, czyli Galerii Malarstwa Starych Mistrzów. Galeria Mistrzów to miejsce, do którego polecam szczególnie zajrzeć, gdy będzie taka możliwość podczas zwiedzania. To miejsce, gdzie  można zobaczyć na własne oczy twórczość Rubensa, Rembrandta, Alberta Düerra i wielu, wielu innych wybitnych malarzy. Dodać muszę, że przy obecnie istniejących obostrzeniach galeria niestety jest nieczynna. Mi udało się tu być, aż 3 razy i za każdym razem miejsce to robiło na mnie nieco inne lecz wciąż fascynujące wrażenie.

Wasserkuenste

Wasserkunste to nic innego jak ogromna 250 metrowa kaskada wodna samym szczycie Karslberg. Jest to jedno z najczęściej fotografowanych i spektakularnych obiektów w parku. System fontann, kaskad i wodospadów został stworzony w XVII wieku. W każdą środę i niedzielę o godzinie 14:30 można tu być świadkiem niebywałego spektaklu wodnego.

Pomnik Herkulesa

U samego szczytu Karlsberg znajduje się stworzony w 1717 roku przez włoskiego rzeźbiarza Giovanniego Francesco Guerniero. Dotarcie na górę kosztuję trochę wysiłku i może być nie lada wyzwaniem dla osób starszych lub osób niepełnosprawnych. Zdania na temat zobaczenia posągu i tego czy warto, są bardzo podzielone. Na mnie posąg nie zrobił jakiegoś mega oszałamiającego wrażenia, ale twierdzę, że jest całkiem ciekawym uwieńczeniem kaskady. Ciekawostką jest, iż włoski artysta poświęcił na jego budowie, aż 16 lat. Chociaż z tego względu należy przyjrzeć mu się i spróbować go bardziej docenić.  Uważam jednak, że na górę zdecydowanie warto wejść, nie tylko dla zobaczenia posągu i stwierdzenia, czy on nas zachwyca, czy też nie. Bajkowy krajobraz ze szczytu jest bowiem całkowitą rekompensatą naszego trudu wejścia tu. Dodam tylko, że za każdym pobytem wchodzę na samą górę, gdyż zapierający widok i wysiłek fizyczny sprawia mi niesamowitą frajdę.

Löwenburg

Kolejnym z zabytków w Bergpark Wilhelmshöhe jest zbudowany w 1793 roku przyjemny pałacyk w stylu szkockim. Inspiracją do jego powstania była gorączkowo, popularna w owych czasach poezja szkocka. Zamek znajduje się w południowej części parku górskiego. Był on zamkiem przyjemności landgrafa Wilhelma IX  von Hessel – Kassel. Zamek stał się także miejscem pochówku landgrafa. Kompleks pod względem historii sztuki uważany jest za przełomowy, będąc jednym z pierwszych neogotyckich budynków w Niemczech. W jego wnętrzach mieści się zbrojownia,  apartamenty landgrafa i kaplica, gdzie usytuowana jest unikatowa kolekcja malarstwa, gobelinu, mebli, szkła, brązu, broni ceremonialnej, zbroi oraz średniowiecznych witraży. Obecnie zamek jest cały czas restaurowany. Ówczesna sytuacja pozwala nam jedynie za zwiedzanie i podziwianie go z zewnątrz.

Karlsaue

To kolejny szlachecki park, który powstał dla Karola I, landgrafa Hesse-Kassel. Jest to park publiczny mieszczący się w śródmieściu Kassel.  Jego powierzchnia wynosi 1,5 km². Początkowo założono tu symetryczny barokowy ogród z basenami wodnymi i kanałami w kształcie wachlarza. W 1785 roku został on jednak przeprojektowany na ogród krajobrazowy. W tym celu obsadzono go kwietnikami i niewielkim arboretum. W 1822 roku jego aranżacji dokonał ogrodnik dworski Wilhelm Hantze. Dziś park stanowi splot barokowych elementów ogrodowych i zaaranżowanych obszarów naturalnych. Zobaczymy tu symetryczny staw o nazwie Aueteich zbieżny wraz z kanałami i główna aleją do dużego pola trawniku tuż przed pałacem Karola. Jedną z głównych atrakcji parku jest magiczna wyspa Siebenbergen znajdująca się na południowym jego krańcu. Zachwyca ona swą różnorodnością botaniczną, a ze względów na przepych kwitnących tu szczególnie wiosną i latem malowniczych roślin nazywana jest również wyspą kwiatów.

Oranżeria

Oranżeria w Karlsaue to nic innego jak Pałac Karola. Miał on być zarówno letnim miejscem wypoczynku landgrafa i jego żony Marii Amalii, jak i zimową swoista szklarnią roślin śródziemnomorskich. Dzisiejszy barokowy ślicznie żółty pałac został zaprojektowany i zbudowany przez architekta Johanna Conrada Gieslera w 1702 roku. Budynek liczy 139,40 metrów długości. Balustrady dachu zdobią pomniki postaci mitologicznych. Natomiast w  środku budynku głównego obecnie znajduje się gabinet astronomiczno-fizyczny. Spotkamy tu największe na świecie naukowe kolekcje z zegarami, mikroskopami, urządzeniami astronomicznymi, nawigacyjnymi i pomiarowymi z końca XVI wieku oraz największe w całej Hesji Planetarium. Miejsce niebywale magicznie i zaskakujące zarówno pod kontem wizualnym jak i naukowym.

Marmorbad, czyli marmurowe wanny

Na wschód od oranżerii znajduje się marmurowa łaźnia zbudowana w XVIII wieku i ozdobiona przez francusko- włoskiego rzeźbiarza Pierre-Étienne Monnot, która obecnie jest prezentowana jako osobne muzeum. Marmorbad to nic innego jak późnobarokowy budynek kąpielowy z 12 marmurowymi posagami naturalnej wielkości, 10 szczegółowymi płaskorzeźbami i barwnymi okładzinami ściennymi inspirowanymi metamorfozami rzymskiego poety Owidiusza. Budowla ta będąca unikatowym dziełem sztuki uważana jest za  jedną z rzadszych tego typu i jedną z najważniejszych zespołów rzymskiej rzeźby.

Fridericianum

Fryderyk II, Landgraf  Hesji-Kassel zlecił w 1779 roku budowę pierwszego budynku muzeum publicznego w Eurpoie. Budowla w neoklasycznym stylu mieściła w sobie poczatkowo instrumenty artystyczne i naukowe, które zostały przeniesione do Schloss Wilhelmshöhe i Orangerie. W 1913 roku Fridericanium zostało przekształcone w biblioteką państwową. Kompleks w czasach nalotów podczas II Wojny Światowej został znacznie uszkodzony.  Po jego odbudowie w 1988 roku stał się galeria sztuki o międzynarodowym charakterze. Obiekt dziś obejmuje ponad 2000 metrów powierzchni wystawniczej i jest obecnie miejscem wielu spektakularnych wystaw o bogatym progarmie edukacyjno- mediacyjnym.  Jest to ciekawe miejsce dla młodzieży, amatorów sztuki jaki i dla profesjonalistów.

 Kassel kraina Braci Grimm

Kassel

 

Kto  z nas w dzieciństwie nie słyszał bajek Braci Grimm o tytułach takich jak Książę i Żaba, Jaś i Małgosia, czy Kopciuszek. Są nam bardzo dobrze znane, a ich treść umiemy niemalże na pamięć. Zdecydowanie jednak mniej ludzi wie, że bracia Jacob i Wilhelm Grimm byli również godnymi uwagi uczonymi, językoznawcami, o znacznym dorobku twórczym i naukowym. Przyczynili się oni w dużej mierze do odnalezienia dziedziny nauki języka niemieckiego. Ich najważniejszym dziełem naukowym był Słownik niemiecki (Deutches Wörterbuch), którego publikację rozpoczęli w 1852 roku. Dzieło to kontynuowane było przez następne pokolenia uczonych niemieckich, a jego ostatni tom ukazał się w 1961 roku. Muzeum poświęcone tym słynnym braciom i ich twórczości oraz wkładu naukowego zostało otwarte dopiero w 2015 roku. Multimedialne pokazy i interaktywne eksponaty, które można tu podziwiać przenoszą nas w mgnieniu oka w fascynujący, baśniowy świat. Jest to miejsce, które chyba największe wrażenie wywiera na najmłodszych, dlatego warto tu przyjechać na wycieczkę z swoimi pociechami.

Markthalle Kassel

W centrum miasta między Königsplatz i Fuldą znajduje się coś specjalnego dla pasjonatów jedzenia i kulinariów, a mianowicie renesansowy budynek hali targowej Kassel. W czasach przed obostrzeniami odbywał się tu nadzwyczajny, cotygodniowy targ w Kassel. W hali targowej jest coś więcej niż tylko zakupy spożywcze, ponieważ można tu zasmakować się tutejszymi produktami, konfiturami, świeżo upieczonym ciastami, rzemieślniczą musztardą i ręcznie robionymi wyrobami cukierniczymi. W sobotnie poranki ludzie przychodzili tu całymi tłumami na targowe jadłodajnie, by zjeść wyśmienite śniadanie, czy lunch. Obecnie hala czynna jest od czwartku do soboty i również można skorzystać z większości tego co oferuje, i choć zagląda tu duża liczba osób, to nie spotkamy tu tak ogromnej ilości ich jak dawniej.

Ottoneum

Ottoneum to obecne muzeum historii naturalnej. Budynek tego muzeum dawniej służył jako pierwszy budynek teatralny w Kassel. Budynek obecnie można podziwiać tylko z zewnątrz z powodu obostrzeń.

Inne ciekawe miejsca

Ciekawymi miejscami do zobaczenia o ile znikną obostrzenia i będzie można z nich w pełni lub choć częściowo korzystać to przede wszystkim muzea, galerie i inne ośrodki kulturalno – rozrywkowe, które oferuje nam wizyta w Kassel. Między innymi znajdziemy tu Muzeum Techniki, Landsmuseum, Stadmuseum, czy Muzeum Spektakultur, Galerie feur Komische Kunst, gdzie na przykład znajdziemy sztukę prezentowana nieco w krzywym zwierciadle. Ciekawym architektonicznie budynkiem jest również Kongres Palais Kassel mieszczący się nieopodal centrum miasta. Dla bardziej aktywnych, godnym polecenia będzie odwiedzenie kompleksu sportowego Aueband lub dla osób lubujących czysty relaks będą to, tutejsze termy. Te polecam szczególnie. Odpoczynek tu to czysta magia. Porywającym miejscem jest również tutejszy ogród botaniczny. Wierzę, że na pewno nie  jest to pierwsza i nieostatnia wizyta w tym urokliwie zaskakującym mieście.

Mam nadzieję, że post wam się podobał. Na stronie niebawem pojawią się nowe wpisy z tej jak i również nowych kategorii oraz na fanpage’u na Facebooku ukażą się pełne galerie ze zwiedzonych i  opisywanych miejsc. W tym oczywiście ta z Kassel. Zapraszam do czytania, obserwowania, oglądania i udostępniania. Pozdrawiam Was serdecznie. Trzymajcie się zdrowo. Pa, pa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *