Pięknie zielony Ludwigsstadt i Burg Lauenstein

Ludwigsstadt to małe niemieckie miasto, położone w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West, należące do powiatu Kronach. Leży ono w Lesie Turyńskim, przy linii kolejowej Norymberga – Lipsk. Region ten słynie z pięknych zielonych, lesistych terenów często odwiedzanych przez miłośników wycieczek  pieszych lub rowerowych.

Ludwigsstadt wraz z upadkiem przemysłu metalowego w Dolinie Loquitz od około 1830 roku, zaczeło zyskiwać sławę dzięki wydobyciu i produkcji łupków łupkowych, która w owym czasie nabierała coraz większego znaczenia. Dzięki temu miasto i jego okolice w następnych dziesięcioleciach  stały się ważnym ośrodkiem przemysłu łupkowego w Niemczech. Budowa linii kolejowej i związane z nią połączenie z niemiecką siecią kolejową w 1885 roku sprzyjało również ożywieniu gospodarczemu całego regionu. Łupek stał się więc hitem eksportowym, a jego dostawy trafiały do ​​Europy Wschodniej, Azji, Afryki i Ameryki. Dobre 36 procent światowego rynku łupka było obsługiwane przez Ludwigsstädter Tafel. Jest to imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że region Rennsteig w Lesie Frankońskim jest bardzo słabo zaludniony. Wprowadzenie papierowych zeszytów w latach 60-tych zakończyło jednak erę łupków. W wyniku czego produkcja łupka utraciła na znaczeniu, a fabryki stopniowo zamykano. Takim to sposobem w 1989 roku zamknięta została ostatnia fabryka łupków w Ludwigsstadt. Gdzie dziś jednak możemy odwiedzić i popodziwiać małe, ale piękne Niemieckie Muzeum Łupków w Ludwigsstadt, które prezentuje naprawdę imponującą kolekcję eksponatów rozmieszczonych na trzech piętrach. Muzeum oraz jego eksponaty zadziwiają swoją historią i stanowią miłą atrakcje turystyczną miasta.

W pobliżu Ludwigsstadt oprócz ciekawego Muzeum Łupków znajdziemy jeden z bardzo urokliwych zamków, a mianowicie Burg Lauenstein.

Burg Lauenstein to średniowieczny zamek położony na wzgórzu o wysokości 550 m n.p.m. Zamek Lauenstein znajduje się na wysokości Lasu Turyńskiego, niedaleko granicy franko-turyńskiej. Zamek położony w północnej części powiatu Kronach, którego najstarsze części sięgają XII wieku, jest uważany jest za najbardziej wysunięty na północ zamek w Bawarii. Od XIII do XV wieku zamek Lauenstein był siedzibą niegdyś potężnej rodziny hrabiów Orlamünde z Turyngii. Potem przez wieki zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i był modernizowany. W 1962 roku Wolne Państwo Bawaria nabyło zamek i gruntownie odrestaurowało cały kompleks. Dziś w ponad 20 salach zamku głównego możemy podziwiać obszerne muzeum, w którym oprócz uzbrojenia i broni zachowane jest wyposażenie z malowidłami ściennymi i sufitowymi. Dzięki temu zwiedzający mają możliwość zobaczenia prawdziwego obrazu średniowiecznego zamku.

Wracając do Ludwigsstadt to główną atrakcją tego miasta są przepiękne zielone tereny leśne. To idealny teren dla miłośników natury, wędrówek pieszych, lub wycieczek rowerowych. Piękne krajobrazy, mały ruch i spokój jaki tu panuje sprawia to miejsce pełnym naturalnego uroku i idealnym miejscem do wypoczynku, a natura zachwyca swoim malowniczym pięknem.

Mam nadzieję, że wpis się wam podobał. Więcej zdjęć niebawem z tego miejsca będzie dostępne na FB. Kolejne posty z podróży tych małych i tych dużych wkrótce na stronie, także zapraszam do obserwowania i życzę miłej lektury.

 Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia 🙂 .

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *